"W latach 60. ubiegłego wieku pewien amerykański geolog niefrasobliwie ściął sosnę ościstą rosnącą w Górach Białych w Kalifornii. Okazało się, że miała 4,9 tys. lat i była najstarszym drzewem na świecie. Imienia tego, który pozbawił ją życia, do dziś nie wolno wymawiać" ( Wyborcza.pl ).


            Bez trudu znajdziemy i u nas wiele takich nazwisk, których wymawianie, w kontekście parku Mosznej, powinno być akazane.

 

             Na pewno warto przywołać i zapamiętać nazwiska dwóch marszałków województwa opolskiego, którzy pełnili swe funkcje w szczytowym okresie programowej dewastacji posiadłości vonTiele-Wincklerów w Mosznej  ( Józef Sebesta w latach :  2006-2013 oraz  aktualny marszałek, Andrzej Buła, pełniący tę funkcję od 2013. roku ).

            Również radni sejmiku wojewódzkiego , ( ... paru ostatnich kadencji ) nie mają najmniejszych powodów do dumy ... , a porażające ślady erupcji ich popapranej wyobraźni będą w Mosznej straszyć jeszcze bardzo długo.

III kadencja (2006–2010)

4
3
7
8
8
Podział 30 mandatów:

     LiD: 4

     PSL: 3

     MN: 7

     PO: 8

     PiS: 8

Prezydium
 • Przewodniczący: Bogusław Wierdak
  • Wiceprzewodniczący: Ryszard Donitza
  • Wiceprzewodniczący: Kazimierz Pyziak
  • Wiceprzewodniczący: Andrzej Zielonka
Kluby radnych[9][10]


IV kadencja (2010–2014)

5
2
6
12
5
12 
Podział 30 mandatów:

     SLD: 5

     PSL: 2

     MN: 6

     PO: 12

     PiS: 5

Prezydium
Kluby radnych

V kadencja (2014–2018)

1
8
7
9
5
Podział 30 mandatów:

     SLD Lewica Razem: 1

     PSL: 8

     MN: 7

     PO: 9

     PiS: 5

Prezydium[11]
Kluby radnych[12]

VI kadencja (2018–2023)

2
5
13
10
13 10 
Podział 30 mandatów:

     PSL: 2

     MN: 5

     KO: 13

     PiS: 10

Prezydium[13]
 • Przewodniczący: Rafał Bartek
  • Wiceprzewodniczący: Dariusz Byczkowski
  • Wiceprzewodniczący: Piotr Wach
  • Wiceprzewodniczący: Jolanta Wilczyńska
Kluby radnych[14]

Wiadomości Opole

Koniec dyskusji, do pracy! Radni za inwestycją w Mosznej

30 sierpnia 2011 | 19:0

Józef Sebesta

Radni sejmiku uznali za sensowne dalsze inwestowanie przez wojewódzki samorząd w Mosznej, co pochłonie ok. 70 mln zł. W nagrodę dostali brawa od pilnie przyglądających się głosowaniu pracowników tamtejszego szpitala

Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Temat tej inwestycji zdominował dzisiejszą sesję. Zarząd województwa chce za 25 mln zł wybudować nowy pawilon dla Centrum Terapii Nerwic i przenieść do niego pacjentów z pałacu w Mosznej. Sam pałac ma być hotelem ze spa zmodernizowanym za 43 mln zł.

Koalicja PO-PSL-Mniejszość Niemiecka broni koncepcji. PiS też jest za i jeszcze pogania zarząd do działania. Radny PiS Jerzy Czerwiński, członek rady społecznej CTN, w emocjonalnym przemówieniu zaatakował zarząd, zarzucając mu opieszałość w inwestycji i niedotrzymywanie kolejnych terminów realizacji. - Koniec dyskusji i do pracy - skwitował swoje wystąpienie, za co otrzymał gromkie brawa od pracowników CTN. Ich przedstawicielka przeczytała także list, w którym zaatakowała głównie SLD, które dotąd było przeciwko pakowaniu milionów w Moszną.

W odpowiedzi radny SLD Andrzej Mazur stwierdził, że takiego wystąpienia w duchu marksistowsko-leninowskim nie słyszał od 1980 roku.

Na to marszałek Józef Sebesta (PO) zarzucił lewicy, że chce pałac w Mosznej sprzedać. To oburzyło radnego SLD Andrzeja Namysło. - To goebbelsowska metoda powtarzania nieprawdy.

Marszałek powołał się na artykuł "Gazety" z 3 stycznia, w którym Namysło powiedział:

"Trzeba się zastanowić, czy w ogóle przy zmniejszającym się budżecie województwa z każdym rokiem jest sens wydawania 80 czy 60 mln zł na CTN w Mosznej. Przecież można przenieść szpital do innej miejscowości na Opolszczyźnie. Można zawiązać umowę publiczno-prawną, czyli znaleźć partnera do tego projektu. Jeśli nie, to Moszną po prostu sprzedać, a szpital przenieść".

- To wyciąganie zdania z kontekstu, co jest manipulacją. Powinno się szukać innych sposobów finansowania tego projektu, a nie tylko ze środków budżetu województwa. Nie jestem też za likwidacją CTN, ale za ewentualnym przeniesieniem do innych budynków - tłumaczył Namysło.

A radny Mazur zapytany, jakie jest jego stanowisko, odpowiedział: - Jestem za, a nawet przeciw. Za budową za prywatne pieniądze, ale przeciw finansowaniu tego z publicznych pieniędzy.

Jednak gdy marszałek powiedział, że zarzucenie obu projektów oznacza utratę 80 miejsc pracy, nawet radni SLD w obliczu obecnych na sali pracowników CTN stwierdzili, że ich socjaldemokratyczna wrażliwość nakazuje być "za".

We wrześniu ma być rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę pawilonu.