2023.07.14  SEZAMIE OTWÓRZ SIĘ !

 

    ... dosładza się tutaj wytrawne Château Moszna Grand Cru buraczanymi wysłodkami, ponieważ okazało się, że szlachetny trunek, w oryginale, jest dla zbyt wielu gości nie do przełknięcia ...

          "Cru to mikroregion, kawałek winnicy ze swoistym terroir, klimatem itp. A więc Grand Cru to najznakomitsze mikroregiony. Pojęcie to stworzony przy okazji tworzenia systemu klasyfikacji win we Francji, który panuje od 1855 roku. To wtedy Związek Brokerów Wina (Syndicat des Courtiers en Vins de Bordeaux) przedstawił pełną listę sklasyfikowanych win (tzw. grand cru classé). Lista ta zawierała 58 win czerwonych pochodzących  z okręgu Médoc (z wyjątkiem jednego (Haut-Brion, AOC Graves)) oraz 27 słodkich win białych z okręgu Sauternes".

       Moszna może kojarzyć się z ukrytym skarbem, chociaż akurat w przypadku Zespołu Pałacowo - Parkowego w Mosznej, jego prawdziwe skarby są ignorowane, maskowane, deprecjonowane a nawet niszczone i traktowane jak kłopotliwe śmieci spoza recyklingu.

       Podchodząc historycznie do tematu posiadłości ( ... siedziby rodowej von Tiele-Winckler'ów ) w Mosznej, popełniamy kardynalny błąd, unikając w opisach umiejscowienia posiadłości w okresie pełnego rozkwitu europejskiej "La Belle Époque" ( 1871 - 1914 ), która mistrzowsko spina nam historię, kulturę, odkrycia naukowe i rozwój techniki tego okresu, łącznie ze zmianami w sposobach organizacji życia społecznego.

       Belle, la belle, la plus belle, to odpowiednie stopniowanie piękna w języku francuskim, możliwe również do zastosowania w ocenie wspomnianej epoki, czyli : piękna, piękniejsza i najpiękniejsza. W przypadku zabytków w Mosznej, które są wybitnym dziełem tamtych czasów, bez przesady możemy zastosować zwrot : "La Plus Belle Époque", gdyż dzieła, które szczęśliwie przetrwały są ( ... mimo wszystko ) najpiękniejsze, choć obecni dysponenci dokładają wszelkich starań, aby ich wartość stale i jak najskuteczniej dewaluować.

 

2017.03.16 Prêt-à-porter respectueux de la nature.


        Przykre to i piekielnie bolesne, że docelowo cały Zespół Pałacowo - Parkowy w Mosznej jest tak zawzięcie ( ... i z typowo oślim uporem ) konsekwentnie i metodycznie modelowany w kierunku stworzenia ( ... zamiennie i jego kosztem ), wykoślawionej karykatury Disneylandu.

         Pałac potrafi ( ... stara się ) każdego poruszyć ... potrząsnąć wyobraźnią, dając przy tym szansę na oderwanie się od tubylczych, parterowych standardów i ograniczeń oraz podjęcie próby własnej oceny wrażeń w zderzeniu z tak imponującym zjawiskiem kulturowym w żywej  historii europejskiej architektury.  

        Podpinanie pałacu ( ... jako "zamku" ) pod amerykańskie wzorce marketingowe jest niepoważne, komedianckie i absolutnie zbędne, podobnie jak naprędce preparowane "baśnie" i "pogłoski", które nie tylko kłócą się z powszechną wiedzą, ale również ze zdrowym rozsądkiem. 

               

2016.11.17 BEZ ŻARTÓW, ... KAWAŁ HISTORII

2020.10.06 NEUSCHWANSTEIN - BAJECZNIE I TRAGICZNIEJeden z licznie powielanych przykładów "prawdy alternatywnej" na temat siedziby rodowej von Tiele-Winckler'ów w Mosznej.


" Zamek, a jak już wiecie z poprzedniego postu, tak naprawdę pałac, na przestrzeni lat przechodził z rąk do rąk, aż na dłuższy czas trafił do rodziny Tiele- Wincklerów. Nabył go, w 1866 roku Hubert von Tiele-Winckler, a jego syn Franciszek odbudował Pałac po pożarze i rozbudował o dodatkowe skrzydła. Franciszek miał wizję Pałacu, który będzie miał 365 pomieszczeń, czyli tyle ile dni w roku oraz 99 wież, czyli tyle ile posiadał majątków. Istnieje druga teza dlaczego aż i 99 wież. W tamtych czasach gdyby budynek miał 100 lub więcej wież, niezbędne byłoby zatrudnienie garnizonu wojskowego, co wiązałoby się z ogromnymi wydatkami.

To co zachwycało, a niekiedy też zatrważało okolicznych mieszkańców, była dynamika z jaką  Pałac został wybudowany. Trwało to 3 lata, co na tamte czasy było budową ekspresową. Chciałabym teraz wspomnieć o tym, jak siane były pogłoski, o tym, że Hrabia podpisał pakt z diabłem. Otóż…,. on sam się do tego przyznał! Powiadał, że podpisał z diabłem cyrograf, a za szybką budowę posiadłości sprzedał swoją duszę. 

Znana też w całym regionie była znajomość rodziny Wincklerów z Cesarzem Niemiec Wilhelmem II, którzy odwiedzał Pałac i brał udział  w polowaniach. Gdy w 1911 roku, przyjechał do Mosznej po raz pierwszy oniemiał z zachwytu, gdy zapytał się Franciszka, jak wybudował Pałac w tak krótkim czasie, on miał mu odpowiedzieć, że pomógł mu diabeł. 

Ród chlubił się kontaktami z diabłem, co z kolei odrzucało mieszkańców wsi. Diabeł był obecny w architekturze Pałacu, m.in. nieopodal kaplicy na jednej ze ścian wyrzeźbiony był jego wizerunek. Przetrwał on jedynie do II Wojny Światowej.  Legenda głosi, że w gabinecie Hrabiego przez długi czas wisiał obraz przedstawiający moment podpisania cyrografu. Mając odrobinę wyobraźni, można dostrzec małe wskazówki, które wskazują na kontakty rodu Wincklerów z diabłem, jak np. maska i kartka z podpisem na witrażach w kaplicy."

      Agnieszka Kłos

... zespół DECABLOG                                       

    10 grudzień 2020

==========================================================================

WNIOSEK :

... gdzie baba nie może, tam diabła pośle ... .


Odbudowa_paacu_po_poarze.jpg

... żadnego diabła nikt nie wzywał w Mosznej do pomocy, ponieważ technika budowlana i stosowane technologie pozwalały w tamtych czasach na bardzo szybkie zakończenie budowy... .

 

800_Sowacki_Krakw_02.JPG

2023.04.26  ( 10:38 ). Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - czas budowy : 02.06.1891 - 21.10.1893 ( 2 lata i 5 miesięcy ). Diabeł nie odegrał tu żadnej roli "przyspieszacza".

 

800_Tour_Eiffel_01.JPG

2012.09.18  ( 11:07 ). Tour Eiffel w Paryżu wybudowana w latach 1887 - 1889 ( czas budowy : 2 lata i 2 miesiące - 795 dni ). Brak i w tym przypadku najmniejszej wzmianki o współudziale diabła.

 

800_Home_Insurance_Chicago_01.jpg

 Pierwszy "drapacz chmur" : Home Insurance Building Chicago, wybudowany w ciągu dwóch lat ( 1884 - 1885 ). Przy tej okazji, po raz pierwszy zastosowano tzw. "szkielet chicagowski", który umożliwiał stawianie wysokościowców. Nic nie wskazuje na to, aby przy tej okazji jakiś diabeł próbował wspierać murarzy, np. mieszając im zaprawę  ogonem.


800_Poznascy_d_02.jpeg

Pałac rodziny Poznańskich w Łodzi. Podobny do Mosznej przykład budowy stylowej siedziby rodzinnej w oparciu o kapitał wypracowany w okresie gwałtownego rozwoju przemysłu na przełomie XIX. i XX. wieku. Doskonale przemyślany sposób wykorzystania potężnego kapitału do tworzenia architektonicznego piękna ... .

 

 

Tylko informacje prawdziwe są naprawdę cenne !

 

            To żadna bajkowa architektura, lecz bardzo konkretny styl historyczny, który zawiera w sobie kondensat całej historii europejskiej architektury. Stąd wywodzi się pałacowe piękno, a nie z ... bajek. Bajki o "zamku" w Mosznej opowiadają tylko jego dzisiejsi dysponenci - urzędnicy i niedouczeni przewodnicy.

 

            Faktycznym i aktualnym dziedzicem ( ... wyłącznie tytularnym ) hrabią, "Panem na Katowicach, Miechowicach i Mosznej" jest  Lothar von Tiele-Winckler ( ur. 09.05.1970 r. ).

Rzut_Dachu_Fotki.Jpg

 

            Pałac na pewno nie posiada aż ... 365 ( ! ) pomieszczeń, lecz ( ... zaledwie ) 102 o powierzchni 10.626,10 m2 i kubaturze 51.552 m3. Posiada również tylko 44 wieże i wieżyczki, a nie ... 99 ( ! ), wliczając w to wszystkie elementy dekoracyjne, które mogą wieżę przypominać ( ... w sumie : 6 wież, 2 sygnaturki oraz 10 znaczących elementów dekoracyjnych i 26 ozdobników ). Informacja o związku ilości wież z liczbą majątków hrabiego jest z gruntu fałszywa.

 

              Pewnym źródłem informacji jest tutaj m.in. dokumentacja techniczna, przygotowana do remontu pałacu.


             Ogólny pobór do armii pruskiej wprowadzono ustawą o obowiązku służby wojskowej z 3 września 1814 roku. Służba w jednostkach liniowych piechoty trwała 3 lata. Uzależnienie liczebności armii od wymyślnej manipulacji wieżami w siedzibach właścicieli posiadłości ziemskich jest z gruntu fałszywe i piramidalnie głupie.


Rozliczenie wydzielonych pomieszczeń i powierzchni ( łącznie z korytarzami ) :

 

Poziom    ilość pomieszczeń      powierzchnia

1.0                         12                  2.480,49  m2

0.1                         03                     268,66  "

02                          16                  2.679,16  "

03                          21                  1.732,86  "

04                          26                  1.752,71  "

05                          24                  1.712,22  "

==========================================

Ogółem :               102              10.626,10 m2

-  w tym komunikacja :                  1.879,91 "

==========================================


          ... powierzchnia wszystkich pokoi wynosi więc :  10 626 - 1879 = 8 747 m2,


        - przyjmując do rozliczenia 365 pokoi, średnia powierzchnia każdego z nich wyniosłaby, niespełna ... 24 m2, czyli, jak na pałac, byłoby nieznośnie ... ciasno ... .


        Kolejny przykład opisu pałacu w Mosznej, gdzie powiela się i upowszechnia ciągle te same, błędne informacje, deprecjonując rangę obiektu i jego parkowego otoczenia.


      Dyskusyjne fragmenty opracowania na temat Mosznej, zawarte na upublicznionej stronie internetowej :  bryk.pl.


... treść publikacji :

        "Fani Harrego Pottera powinni odwiedzić to miejsce. Tajemniczy zamek w Mosznej

Ma 99 wież i 365 pomieszczeń – tyle, ile dni w roku. Wygląda jak z bajki. Wielu osobom przypomina Hogwart albo zamek znany z czołówki filmów Disneya. O jakim miejscu mowa? Chociaż może cię to zaskoczyć, ten obiekt znajduje się w Polsce! Chodzi oczywiście o zamek w Mosznej. Historia tego miejsca jest bardzo ciekawa. Poznaj ją bliżej.

 

Spis treści:

Na początek ważne wyjaśnienie: poprawna forma nazwy tego obiektu to zamek w MOSZNEJ, a nie w „Mosznie”, jak często można usłyszeć. Dlaczego? Ponieważ odmiana nazwy miejscowości Moszna przez przypadki jest inna niż ta dotycząca elementu męskiej anatomii. Dlatego warto zapamiętać poprawną formę.

Zamek w Mosznej – czyli gdzie?

Natomiast miejscowość Moszna znajduje się w województwie opolskim, na ziemi prudnickiej. Znajduje się ok. 11 kilometrów od granicy z Czechami i mniej więcej 30 km od Opola. Warto więc zaplanować wyjazd tutaj, np. przebywając w Górach Opawskich.

Zamek w Mosznej – historia


Czym dokładnie był zamek w Mosznej? Historia tego obiektu nie jest do końca jasna, ale może sięgać nawet czasów średniowiecza. 

Zacznijmy od faktów. Udokumentowana historia pałacu w Mosznej sięga XIX wieku. Pierwsze wzmianki o obiekcie pojawiają się w opracowaniu Johanna Georga Knie w 1845 roku. Jednak dzieje samego majątku są znacznie dłuższe.

Wiadomo na pewno, że:

 • na terenie obecnego kompleksu znaleziono ślady istnienia średniowiecznej, drewnianej budowy; legenda (niepotwierdzona) głosi też, że należał on do templariuszy;

 • założenie pałacowo-ogrodowe mogło tam funkcjonować już w XVIII wieku, aczkolwiek było znacznie skromniejsze;

 • obiekt przechodził w XVIII i XIX wieku z rąk do rąk – najpierw rodzina von Reisewitz straciła majątek na rzecz rodu von Seherr-Toss. Jego przedstawiciel sprzedał go natomiast w 1853 r. Heinrichowi von Erdmannsdofrowi, by następne przejął go Hubert von Tiele-Winckler, który był wówczas starostą powiatu prudnickiego.

To nazwisko warto zapamiętać. To właśnie dzięki przedstawicielom rodu von Tiele-Winckler zamek w Mosznej stał się prawdziwą architektoniczną perełką.

Tajemniczy pożar, czyli jak doszło do rozbudowy zamku w Mosznej?

Do rozbudowy zamku w Mosznej doszło po katastrofie, której obiekt doświadczył w 1896 roku. Z 2 na 3 czerwca 1896 roku na jego terenie doszło do pożaru. Przyczyny wybuchu nie są jasne. Jednak barokowy obiekt częściowo spłonął – zachowała się jedynie obecna środkowa część. 

To zdarzenie wymusiło konieczność odbudowy obiektu. Jego pomysłodawcą był Frank-Hubert von Tiele-Winckler, czyli syn najstarszy Huberta. Według jego koncepcji zamek miał się stać siedzibą rodu i być jego wizytówką. Dlatego postanowił mu nadać nietuzinkowy kształt.

Z jego inspiracji zamek w Mosznej ma łącznie aż 99 wież, utrzymanych w różnorodnych stylach architektonicznych – liczba nie jest przypadkowa, ponieważ … właśnie tyle majątków było wówczas w posiadaniu jego rodu. Co ciekawe, gdyby było ich 100, ród musiałby płacić dodatkowy podatek. Znajduje się w nim 365 pomieszczeń – dokładnie tyle, ile dni w roku. Każde skrzydło pałacu jest wykonane w innym stylu:

 • wschodnie – w neogotyckim,

 • zachodnie – w neorenesansowym,

 • centralna część jest barokowa – to jedyna, która pozostała po pożarze, jest więc najstarsza.

Tak właśnie powstał spektakularny zamek, który po dziś dzień budzi zachwyt odwiedzających.

Zamek w Mosznej czy sanatorium?

Do końca II wojny światowej majątek pozostał w rękach wspomnianej rodziny. Jednak w 1945 roku była ona zmuszona uciec do Niemiec, m.in. z uwagi na przyłączenie tego terytorium do Polski w wyniku porozumień po zakończeniu walk.

Od 1972 roku w zamku istniał szpital leczenia nerwic. Sanatorium w tym budynku zakończyło działalność dopiero w 2013 roku – wówczas przeniesiono je do nowego obiektu, usytuowanego w pobliżu.

Co oferuje obecnie zamek w Mosznej?

Obecnie zamek w Mosznej jest obiektem, który można zwiedzać wraz z całym kompleksem parkowym. Organizowane są w nim liczne eventy tematyczne – także te związane ze światem Harry’ego Pottera. Nie ma się czemu dziwić – zwłaszcza że obiekt ma tak zjawiskową i zróżnicowaną architekturę!

Czyją własnością był zamek w Mosznej, a kto obecnie sprawuje pieczę nad obiektem?

Zamek w Mosznej wielokrotnie zmieniał właścicieli na przestrzeni wieków. Należał głównie do niemieckich rodów szlacheckich opisanych powyżej. Są także historie mówiące o jego przynależności do zakonu templariuszy w średniowieczu, jednak nie ma na to żadnych solidnych dowodów.

Po II wojnie światowej obiekt został przejęty przez polski Skarb Państwa. Obecnie zarządza nim spółka Moszna Zamek Sp. z o.o.

Pałac w Mosznej – ciekawostki

Oto kilka ciekawostek związanych z zamkiem w Mosznej, które warto znać.

 • Z architektonicznego punktu widzenia zamek w Mosznej jest pałacem – nigdy nie pełnił funkcji obronnej, nie jest też otoczony fosą. Nie jest także przystosowany do obrony zamkniętym obwodem obronnym. Jednak jego pełna rozmachu bryła budzi skojarzenia z zamkiem. Dlatego powszechnie określa się go tym mianem.

 • W zamku w Mosznej kręcono różne filmy i seriale – m.in. polsko-rosyjską produkcję „Test pilota Pirxa” na bazie powieści S. Lema czy film Daas z Andrzejem Churą i Olgierdem Łukaszewiczem.

 • Powierzchnia zamku to 8 tys. m kw., a kubatura – 65 tys. m kw.

 • Pałac w Mosznej jest otoczony parkiem, który ma aż 100 ha powierzchni. Stanowi on część parku krajobrazowego. Znajdują się tu m.in. rzadkie skupisko rododendronów oraz mające ponad 300 lat okazy dębów.

 • W alei lipowej tuż za fontanną znajduje się cokół, który jest pozostałością po pomniku Huberta Von Tiele-Wincklera. Pomnik został zburzony po II wojnie światowej.

 • W parku znajdują się również XIX-wieczne kanały wodne w stylu francuskim i holenderskim.

 • Zwiedzający mogą wybrać się na przypałacowy cmentarz – znajdują się tu groby członków rodu Tiele-Wincklerów. Zostały tam przeniesione z pałacowej krypty z uwagi na to, że panowała tam zbyt duża wilgoć.

 • Na początku XX wieku pałac w Mosznej kilkukrotnie odwiedza niemiecki cesarz Wilhelm II – uczestniczył tam w polowaniach.

 • W zamku w Mosznej można zanocować – funkcjonują tutaj hotel oraz restauracja.

 • Na terenie zamku są organizowane tematyczne kolonie letnie dla dzieci i młodzieży – np. inspirowane światem Harry’ego Pottera czy „Wakacji z Duchami”. Odbywają się tutaj też eventy dla najmłodszych w okresie ferii i wakacji.

 • 23 maja 2022 roku została wyemitowana moneta okolicznościowa 5 zł z wizerunkiem zamku w Mosznej.

Jak zatem widać, zamek w Mosznej jest niezwykle ciekawym obiektem, który warto odwiedzić, będąc w województwie opolskim. Jego zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa ok. 60 minut. Bilet należy wykupić również, aby odwiedzić kompleks pałacowo-parkowy. To dobre miejsce np. na rodzinny piknik czy romantyczną randkę z ukochaną osobą."

Oprac. Redakcja

 

Kolejny i jak najbardziej aktualny przykład bezmyślnego powielana "baśniowych standardów".

 

800_Moszna_zachwyca_03.JPG

800_Moszna_zachwyca_04.JPG

800_Moszna_zachwyca_05.JPG

800_Moszna_zachwyca_06.JPG

          Hubert von Tiele był protestantem, natomiast jego żona, Waleska von Winckler, katoliczką. Ich dzieci, po uzyskaniu pełnoletności, podejmowały osobiście decyzję o swym religijnym wyznaniu. Nie odnotowano przypadku, aby którekolwiek z ich dzieci wybrało przynależność do Kościoła Katolickiego, chociaż pewne wahania można było dostrzec w postępowaniu jednej z córek, Waleski, Ewy von Tiele-Winckler, przyszłej Matki Ewy, diakonisy protestanckiej.

      ( Ogromne zainteresowanie Diabłem w tamtym okresie jest widoczne w wielu sztukach teatralnych i w powieściach mówiących o nim - żeby tylko wspomnieć popularne legendy o Fauście i Mefistofelesie. W końcu zaświtał okres nazwany Oświeceniem, a z nim uznanie, że przelew krwi w “polowaniu na czarownice” musi ustać.     

      Katolicy zaczęli kłaść nacisk w swych wierzeniach na fakt, że ludzka natura jest dobra, lecz może być udoskonalona - tu znowu zmniejszając wagę grzechu i indywidualnego zmagania się z grzechu zagrożeniem.

     Niemieccy Protestanci, jak np. Schlirmacher, mieli pragnienie racjonalnego podejścia, bez wątpienia był to wpływ naukowej rewolucji jaka miała miejsce. Doszedł on do wniosku, że zrzucanie winy z człowieka na Szatana nic nie tłumaczy, podkreślając że nie jest to logiczne, aby wierzyć że Diabeł może zburzyć plany Boże; i stąd odrzucił koncept nadludzkiego Diabła [The Christian Faith 1.1.1.2]. Soren Kierkegaard podążył za tym, twierdząc że nadludzki Diabeł marginalizuje ważność grzechu i zła. Podobnie Shelley doszedł do sedna prawdy, kiedy powiedział: ”Jaka jest potrzeba istnienia Diabła, kiedy jesteśmy ludźmi?” ).

 

        Franz von Tiele-Winckler był niewątpliwie protestantem, więc jego domniemane konszachty  z diabłem odbiegałyby zbyt daleko od religijnych zasad tej formacji, aby można było je uznać za prawdziwe i aż do tego stopnia ... "twórcze". Wydaje się, że nawet sztucznie stworzona "zamkowa legenda" nie powinna zawierać tak poważnego ( ... dyskwalifikującego ) błędu. Ktoś tu najwidoczniej próbował sięgnąć do bajkowej postaci ( ... pierwowzoru ) pana Twardowskiego, o którym jednak nie można powiedzieć, aby był ... " ortodoksyjnym protestantem ", więc diabeł dlatego  tak łatwo mógł nawiązać z nim interesowne relacje, co przecież w przypadku hrabiego Franz'a von Tiele-Winckler'a było wykluczone.


800_Baza_pusta_plus_01.JPG

 2023.02.15  ( 12:43 ).

 

800_Paac_kolor.jpeg

800_Paac_ogrd_woski_A.jpg

           Ogród w stylu włoskim, krótko po zakończeniu budowy skrzydła wschodniego pałacu, czyli ok. 1900. roku ( ... skrzydło zachodnie jeszcze nietknięte - jego rozbudowa zakończy się w 1913 r.  ). Pomiędzy postumentem  i zwieńczeniem w miejsce diabła prześwituje pusta przestrzeń - wielokrotne powiększenie jest widoczne na zdjęciu poniżej ... .


800_May_wycinek_01.JPG

... puste miejsce nigdy nie było zajęte przez  żadną figurę, a tym bardziej  ... diabła, który w protestanckiej tradycji religijnej nie odgrywał żadnej roli, bo, po prostu, ... nie istniał.

 

800_Puste_miejsce_01.JPG

2023.08.13  ( 07:06 ) To samo ujęcie dzisiaj ... . Puste miejsce nadal czeka na wypełnienie ( ... niekoniecznie diabłem, lub "zamkowym logo" - kościotrupem ).

 

800_Baza_pusta_plus_02.JPG

2023.02.15  ( 12:44 )  Par contre, proponowałbym umieścić w tym miejscu ( ... zamiast "legendarnego" diabła ) postać iście anielską, Matkę Ewę - diakonisę protestancką, córkę Huberta von Tiele-Winckler'a, która całe swe życie poświęciła opiece nad opuszczonymi dziećmi, udzielaniu wsparcia osobom wykluczonym społecznie z powodu wieku, choroby, jak również ludzi młodych, zdeprawowanych z patologicznych środowisk ... .

 

2016.11.07 ANCILLA DOMINI - MATKA EWA von TIELE-WINCKLER 

800_Zamkowe_logo_01.JPG

2023.03.02  Niezbyt głęboko przemyślany pałacowy wyróżnik :  niezwykle ekspresyjne logo Firmy "Zamek Moszna" ... .

 

800_Wiea_wodna_bez_truposza_B.JPG

    Okienko wieży na zdjęciu z czasów hrabiego jest puste ... nie było zajęte przez żadnego kościotrupa ! Plastikowy gadżet jest całkiem współczesny i wstawiony, jako "legendarna", choć bardzo naiwnie i sztucznie spreparowana ... "atrakcja turystyczna". Najwidoczniej "zamkowi poszukiwacze atrakcji" poruszają się w turystycznej przestrzeni marketingowej jak przysłowiowe trzy małpy : ... z zawiązanymi oczami, zatkanymi uszami ( ... nie słyszą asynchronicznej muzyka z kolejowych megafonów, przy skaczących sikawkach ...  ) lecz , niestety, otwieraną czasami gębą ... .

 

 

Skąd się wzięły makabryczne rzeźby, jako trwałe elementy dekoracyjne pałacowej elewacji ?


-  wprowadzenie historyczne ...

 

800_Maszkarony_chimery_gargulce_rzygacze.Jpg

 

Tematyka zastosowanych zdobień jest niezwykle złożona i przebogata, co wynika przede wszystkim z różnorodności przyjętych stylów architektonicznych przy rozbudowie pałacu, po pożarze w 1896. roku ( mamy przed oczami przekrój całej historii europejskiej architektury ).


Rzeźby występujące w elewacji pałacowej można podzielić na kilka grup :

- gargulce ( rzygacze ),

- odstraszacze złych duchów,

- symboliczne postacie ludzi i zwierząt,

- symbole kultury starożytnej,

- sceny z życia - praca i polowania,

- reliefy -  sceny myśliwskie,

- dekoracje roślinne, owoce, kwiaty, akant.

- Apollo z Marsjaszem, scena z mitów greckich

  ( zespół rzeźb u podstawy tarasu ogrodowego ).


 Akant – licznie powtarzany motyw zdobniczy w formie stylizowanego liścia, kwiatu i wici akantu, dziko rosnącej rośliny śródziemnomorskiej, np. kapitel koryncki z motywem liścia akantu. Współcześnie często powtarzany w ... tatuażach.


800_Rokoko_zewn_01.JPG

2023.03.23 ( 13:25 ). Jedyny rokokowy element dekoracyjny występujący w barokowej strefie elewacji ogrodowej.

"Po dwóch, pełnych przepychu, okresach złoceń i motywów rocaille ( muszli i małżowin ) nastąpiło wyciszenie. Twórcy pragnęli uspokoić panujący styl, a jednocześnie znaleźć przejrzysty i spójny środek wyrazu. Zaczęto czerpać z dorobku minionych epok - w XIX wieku powstał historyzm. W myśl tego nurtu styl w sztuce był definiowany przez wybrany zespół ornamentów. Pod koniec XIX wieku powstaje secesja sprzeciwiająca się historyzmowi i proponująca nowe rozwiązania w sztuce".


800_Ornamenty_01.png

800_Ornamenty_02.png

"rocaille

[rokạj; fr., ‘muszla’],

ornament muszlowy,

szt. plast. ornament charakterystyczny dla rokoka (od ok. 1730), o fantazyjnej, asymetrycznej, nieregularnej formie, płynnych i strzępiastych konturach, naśladujący kształty stylizowanych małżowin i muszli; czasem z tzw. kogucim grzebieniem lub z formą przypominającą płomienie czy zastygłe grzywacze morskie; stosowany w rzemiośle artystycznym, rzeźbie architektonicznej, dekoracji wnętrz".  


 

800_yg_02.JPG

2023.03.23  ( 13:07 ).

 

800_yg_03.JPG

2023.03.23  ( 13:07 ).

 

800_yg_05.JPG

2023.03.23  ( 13:10 ).

 

800_yg_06.JPG

2023.03.23  ( 13:12 ).


Trudno dostrzec gołym okiem szczegóły postaci ( ... stąd tele-obiektywne zbliżenie jest ich nowym odkryciem ), a już z pewnością są znacznie ciekawsze, prawdziwie ... atrakcyjne, w porównaniu do promowanego przez "zamkowych"  zarządców, koszmarnego kościotrupa.

800_yg_07.JPG

2023.08.08  ( 16:05 ).

 

800_Notre_Dame_01.JPG

2012.09.19  ( 13:24 ). Paryż, katedra Notre Dame - Maszkarony i gargulce okazują się ledwo widocznym koronkowym strzępkiem w masywnej bryle architektonicznej katedry.

 

800_Notre_Dame_02.JPG

2012.09.19  ( 13:24 ).

 

 

MASZKARONY Z PAŁACU W MOSZNEJ.

 

800__Maszk_02.JPG

2023.03.02  ( 13:13 ).

 

800__Maszk_03.JPG

2023.03.02  ( 13:13 ).

 

800__Maszk_04.JPG

2023.03.02  ( 13:15 ).

 

800_Zwierz_09.JPG

2023.03.02  ( 13:23 ).

 

POSTACIE  ZWIERZĄT


800_Zwierz_01.JPG

2023.03.02  ( 13:08 )


800_Zwierz_02.JPG

2023.03.02  ( 13:09 )

 

800_Zwierz_03.JPG

2023.03.02  ( 13:09 )

 

800_Zwierz_04.JPG

2023.03.02  ( 13:11 )

 

800_Zwierz_05.JPG

2023.03.02  ( 13:14 )

 

800_Zwierz_06.JPG

2023.03.02  ( 13:16 )

 

800_Zwierz_07.JPG

2023.03.02  ( 13:17 )

 

800_Zwierz_08.JPG

2023.03.02  ( 13:20 )

 

800_Marsjasz_i_Apollo_01.JPG

2023.08.13  ( 06:40 ). Apollo wygrywa z Marsjaszem ... .

 

2019.01.24 ZŁOTY POCIĄG DO MOSZNEJ WYPADŁ Z SZYN

 

2019.01.08 Marsjasz


 

800_Wsparcie_01.JPG

2023.04.16  ( 12:36 ).  Widać wyraźnie na kim i na czym wspiera się hrabiowski dobrobyt .

 ... powiększenia poniżej :


800_Wsparcie_02.JPG

2023.03.02  ( 13:22 ).

 

800_Wsparcie_03.JPG

2023.03.02  ( 13:22 ).

 

800_Wsparcie_05.JPG

2023.03.02  ( 13:22 ).

 

800_Wsparcie_04.JPG

2023.03.02  ( 13:22 ).

 

800_Wsparcie_07.JPG

2023.03.02  ( 13:23 ).

 

800_Wsparcie_08.JPG

2023.03.02  ( 13:23 ).

 

800_Wsparcie_09.JPG

2023.03.02  ( 13:23 ).

 

800_Wsparcie_10.JPG

2023.04.16  ( 13:22 ).

 

800_Wiea_myliwska_02.JPG

2023.08.23  ( 06:28 ). Bogato zdobiona Wieża Myśliwska ( sceny z polowań, motywy roślinne i zwierzęce, nawiązanie do mitów greckich ( ... wsporniki ostatniego piętra : Kariatydy ).

 

2011.11.27  ( 14:31 ).

 


... rok 1866 -  znaczące wydarzenia ...


1896-r..jpg

- Hubert von Tiele-Winckler kupuje posiadłość Moszna wraz z przeległościami,


800_EVA_ksika.JPG


- przychodzi na świat córka Waleski i Huberta von Tiele-Winckler : Waleska Eva von Tiele-Winckler ( ... przyszła diakonisa protestancka, Matka Ewa ),


2016.11.17 BEZ ŻARTÓW, ... KAWAŁ HISTORII

- zwycięstwo wojsk pruskich nad Austriakami pod Sadową ( ... o zwycięstwie zdecydowały karabiny pruskich żołnierzy, ładowane oddolnie, w pozycji leżącej,  w przeciwieństwie do karabinów wojsk austriackich ładownych odgórnie w pozycji stojącej ),


800_WHISKEY_01.JPG

- Jack Daniel’s - Amerykańska Tennessee whiskey, produkowana od 1866 roku, najstarsza amerykańska whiskey.


800_1866_Family_1920x500.jpg

- w Ameryce powstaje pierwsza konstrukcja powtarzalnego karabinu Winchester,


 

800_Majtek_von_Tiele_Winckler_Aa.JPG

800_Majtek_von_Tiele_Winckler_A.JPG

800_Majtek_von_Tiele_Winckler_B.JPG

 

800_Moszna_zachwyca_08.JPG

800_Lew_przez_tralki_01.JPG

2023.07.20  ( 06:45 ). Taras ogrodowy ... . Spokojnie sobie śpi, a przecież, patrząc na to wszystko, co się wkoło dzieje, powinien wściekle ryczeć na okrągło !