Radio Opole - Twoje Sprawy, Twoja Muzyka

 

Nowa siedziba Centrum Terapii Nerwic w Mosznej oficjalnie otwarta

Już nie zabytkowe komnaty w bajkowym pałacu, tylko pokoje w nowym pawilonie tuż obok. W samo południe w Mosznej oficjalnie otwarto nową siedzibę Centrum Terapii Nerwic. To tam będą trafiali pacjenci, a pałac... pałac będzie miejscem wesel, a docelowo stanie się luksusowym hotelem ze SPA. Nowa siedziba CTN ma powierzchnię około 3600 m2, 170 pomieszczeń, z czego 132 to pokoje dla pacjentów. Do jej budowy wykorzystano 43 tysiące cegieł, prawie 1,5 tony cementu oraz 75 ton stali.

22 marca 2013 15:24


Oficjalne otwarcie nowej siedziby Centrum Terapii Nerwic w Mosznej © (fot. Piotr Wrona / AFRO)
Oficjalne otwarcie nowej siedziby Centrum Terapii Nerwic w Mosznej

 © (fot. Piotr Wrona / AFRO)Zobacz, jak wygląda nowa siedziba Centrum Terapii Nerwic w Mosznej. 

– Pawilon nie powinien konkurować z zamkiem, dlatego jest jaki jest. To nowoczesny obiekt, chyba najnowocześniejszy szpital psychiatryczny w Polsce – stwierdza Roman Mikołajczak, dyrektor ds. inwestycji CTN Moszna. – Jest lustro weneckie, podczas terapii, rozmów lekarze mogą obserwować zachowania pacjentów. Są sale terapeutyczne, jest sala gimnastyczna. Moduły są dwu-, trzyosobowe z pełnym wyposażeniem – wylicza Mikołajczak.

– To wielka chwila dla Mosznej. Przypominam sobie, jak w 2008 roku pojawiła się kwestia: Co dalej z Centrum Terapii Nerwic? Pałac w Mosznej, jako szpital, nie spełniał standardów wyznaczonych przez ministra zdrowia –podkreśla marszałek województwa Józef Sebesta.

– Budowa nowego pawilonu CTN przebiegała sprawnie, trwała rok i trzy miesiące, tak jak było planowane. Ale przygotowania do realizacji inwestycji trwały za długo. Napotykaliśmy na różne przeszkody: prawne, formalne, czasem mentalne – ale najważniejsze, że mamy piękny obiekt, tak go oceniam. Wielokrotnie byłem tu, kiedy trwała budowa, zagospodarowano piękny teren. Kiedy przyjdzie wiosna, będzie cudownie. A najważniejsze, że obiekt znajduje się w Mosznej – zaznacza Sebesta.

Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia w regionie, uważa, że dzięki nowej infrastrukturze można poszerzyć ofertę leczenia. Centrum Terapii Nerwic, po otwarciu nowego pawilonu leczniczego, będzie się starać o wyższy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nowoczesny ośrodek będzie mógł przyjąć więcej pacjentów. Trwają starania, aby sprowadzić do centrum ekspertów specjalizujących się w pracy z chorymi na nowotwory. – W Mosznej mogłoby się odbywać leczenie psychoonkologiczne – wyjaśnia Roman Kolek. – Zabiegałem o kontrakty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby w ramach prewencji chorób świadczyć takie usługi. Otworzyły się też możliwości świadczeń na rzecz firm. Zmiana formuły funkcjonowania, bo przekształcenie w spółkę prawa handlowego, które nastąpi w najbliższym czasie, także otwiera pewne dodatkowe możliwości dla centrum – podkreśla Kolek.

Dyrektor opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak dodaje, że CTN w Mosznej zostało otwarte w odpowiednim momencie. – Dobrze, że udało się zakończyć inwestycję jeszcze w tym roku, bo jesteśmy przecież przed dużym kontraktowaniem na trzy lata. Oczywiście, jednym z podstawowych elementów, które są oceniane  przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jest jakość udzielanych świadczeń, a nie ma jakości bez przystosowanego odpowiednio budynku – tłumaczy Nowak. Obecnie w Mosznej są leczone nerwice i inne zaburzenia niepsychotyczne.

– Pałac będzie żył, będzie hotelem. Dom weselny? Wtedy kiedy będzie wesele – dodaje Sebesta.

Pacjentom żal jednak opuszczać mury zamku. – To jest cały urok, stare mury, skrzypiące podłogi, fajnie, gdyby tego nie zamykano. Tu jest niesamowita atmosfera. Wszyscy chcemy tu zostać – podkreślali pacjenci CTN w rozmowie z naszym reporterem. 

Pierwsi pacjenci będą przenoszeni z pomieszczeń pałacowych do nowego budynku w poniedziałek (25.03).

Posłuchaj:

Roman Kolek
Filip Nowak


Piotr Wrona (oprac. WK)

Tagi: Centrum Terapii Nerwic w Mosznej, Roman Mikołajczak, Józef Sebesta, Roman Kolek, Moszna, zamek w Mosznej, Mikołajczak, Sebesta, kolek, Krapkowice

Nowa siedziba Centrum Terapii Nerwic w Mosznej

Fot. Bogusław Kalisz